Black+Decker BXMRA1500E electric space heater 1500 W Refurbished
VAT included
Last unit
100,00
Save40,01
Ref: 00419173
Estimated delivery 19/05/26 from
8,99
Black & Decker BXMRA1500E. Heating element type: Mica. Product colour: Black, Control type: Rotary. Heating power: 1500 W, Heating power (min): 750 W, Suitable for room area up to: 15 m². Height: 290 mm
36-month warranty
Technical specifications
Features
Heating element type:
Mica
Number of power levels:
2
Overheat protection:
Yes
Design
Product colour:
Black
Handle(s):
Yes
Power LED:
Control type:
Rotary
Performance
Heating power:
1500 W
Heating power (min):
750 W
Suitable for room area up to:
15 m²
Adjustable thermostat:
Thermostat control type:
Mechanical
Weight & dimensions
Height:
290 mm